ÖVRIGT / Speglar / Spegel 3651164
*
nr 365 1164
Spegel
med konsol, 1920. tal, H180
Utrop:
100 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 13 juni 2005
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/6 01:08:06
1
Vinnande bud
10/6 13:49:34
2
150 kr
- Läs mer...
Iittala
Finskt glasbruk anlagt 1881 (Karhula-Iittala).
Halvkristall
Kristallglas är en kvalitetsbeteckning för konstglas och hushållsglas av hög kvalitet. Glaset är färglöst och har hög ljushet och briljans.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: konsol spegel speglar tal
-
6089 Golvspegel
vippbar, mässing. Bredd: 59 cm, höjd: 150 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:49
-
4151 Pelarbord
med rakspegel. Höjd: 165 ca
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:17
-
6025 Spegel
+ konsol. Höjd: 134+ 68
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:38
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:32
-
6098 Spegel
1900-tal, ram i teak. Bredd: 45 cm, höjd: 97 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:38
-
6122 Spegel
1900-tal, ram i valnöt, 110x55 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:02
*
Spegel
nr 365 1164
Spegel
med konsol, 1920. tal, H180
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 150 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 13 juni 2005 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
10/6 01:08:06 | 1 | Vinnande bud |
10/6 13:49:34 | 2 | 150 kr |
- Läs mer...
Iittala
Finskt glasbruk anlagt 1881 (Karhula-Iittala).
Halvkristall
Kristallglas är en kvalitetsbeteckning för konstglas och hushållsglas av hög kvalitet. Glaset är färglöst och har hög ljushet och briljans.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Finskt glasbruk anlagt 1881 (Karhula-Iittala).
Halvkristall
Kristallglas är en kvalitetsbeteckning för konstglas och hushållsglas av hög kvalitet. Glaset är färglöst och har hög ljushet och briljans.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: konsol spegel speglar tal
-
6089 Golvspegel
vippbar, mässing. Bredd: 59 cm, höjd: 150 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:49 -
4151 Pelarbord
med rakspegel. Höjd: 165 ca
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:17 -
6025 Spegel
+ konsol. Höjd: 134+ 68
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:38
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:32 -
6098 Spegel
1900-tal, ram i teak. Bredd: 45 cm, höjd: 97 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:38 -
6122 Spegel
1900-tal, ram i valnöt, 110x55 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:02